Dopasowanie siodła – wskazówki

Prawidłowe dopasowanie siodła jest sztuką i nie należy do łatwych zadań. Należy pamiętać, że ciężar jeźdźca musi być rozłożony na całej długości siodła równomiernie. Jeśli ten warunek nie będzie spełniony może doprowadzić do poważnych uszkodzeń w aparacie ruchu konia. Wywieranie przez siodło stałego, wzmożonego i punktowego nacisku na tkankę powoduje brak dopływu krwi. Miejsce pozbawione tlenu i składników odżywczych zaczyna obumierać. Może prowadzić to do urazów mięśni lub nawet samego kręgosłupa, które wymagają długotrwałego procesu leczenia i rehabilitacji konia.

Poniżej przedstawiam kilka podstawowych wskazówek jak sprawdzić czy siodło jest dobrze dopasowane do konia.

W czasie przymierzania siodła koń powinien stać na utwardzonym, równym podłożu, obciążając równo wszystkie kończyny. Siodło do przymiarki powinno być założone bez czapraka oraz innych podkładek, ma leżeć bezpośrednio na grzbiecie konia.

KROK 1

Określenie obszaru na grzbiecie konia, na którym będzie leżeć siodło.

Jedną z granic tego obszaru wyznaczają łopatki. Siodło powinno leżeć tuż za krawędzią łopatki.
U większości koni krawędź łopatki, jest widoczna i odczuwalna jako duże wybrzuszenie tuż pod kłębem konia.

Drugą linią ograniczającą fragment grzbietu, gdzie może leżeć siodło, jest ostatnie żebro. Możesz
je wyczuć pod skórą konia na jego boku. Poprowadź linię prostą od żebra w górę do wyrostków kolczystych.

KROK 2

Balans siodła – siodło musi leżeć w całkowitej równowadze na grzbiecie. Prawidłowo leżące siodło nie powinno przechylać się na koniu w żadną stronę. Siedzisko powinno znajdować się w centralnym punkcie. Bardzo łatwo można to sprawdzić kładąc na siedzisku butelkę w wodą lub piłeczkę.
Jeśli butelka/piłeczka zatrzyma się na środku siedziska to mamy pewność, że siodło nie jest uniesione z przodu ani z tyłu.

KROK 3

Szerokość paneli – siodło nie może mieć kontaktu z kręgosłupem konia. Musi być widoczny prześwit wzdłuż paneli siodła na całej długości odcinka piersiowego kręgosłupa od tyłu i od przodu siodła.

Przestrzeń pomiędzy panelami powinna być szeroka co najmniej na 4 palce, dla umożliwienia swobodnej pracy kręgosłupa w czasie treningu. Zwróć uwagę czy panele są równo szerokie na całej długości siodła (często zdarza się, że przestrzeń zawęża się w tylnej części siodła – co nie powinno mieć miejsca przy dobrze dopasowanym siodle).

KROK 4

Przestrzeń nad kłębem – wysokość łęku powinna być co najmniej na 3 palce nad wyrostkami kolczystymi oraz po bokach kłębu. Jeśli przestrzeń będzie zbyt mała lub zbyt duża może doprowadzić do uszkodzeń w okolicy kłębu oraz chrząstki łopatki.

KROK 5

Kontakt paneli z grzbietem konia – siodło powinno przylegać do mięśni grzbietu konia na całej długości paneli. Wsuń jedną dłoń pomiędzy siodło a grzbiet konia, drugą dociśnij siedzisko i sprawdź wzdłuż paneli płaską dłonią z obu stron czy przylega w każdym miejscu tak samo.

KROK 6

Długość siodła – powinno leżeć tuż za krawędzią łopatek i kończyć się na odcinku piersiowym (ostatnie żebro). Jeśli jest dłuższe, będzie wchodziło na odcinek lędźwiowy i uszkodzi wyrostki kolczyste w tym miejscu.

KROK 7

Przetestuj siodło – zawsze wypróbuj siodło podczas jazdy. Czasem wydaje nam się, że siodło idealnie leży, ale w ruchu może okazać się, że nie dokończa pasuje Tobie lub Twojemu wierzchowcowi.
Po koniach często widać czy siodło im leży – zwróć uwagę na pracę łopatek oraz zadu na osiodłanym koniu. Osobiście miałam taką sytuację – przymierzyłam dwa siodła (oba pasowały), ale dopiero
na jeździe próbnej mój koń pod jednym miał lepszy wykrok i był chętniejszy do jazdy. Od razu wiedziałam, które siodło wybrać ☺

Ważne!

Raz dopasowane siodło nie będzie wiecznie idealnie leżało na końskim grzbiecie. Pamiętajmy, aby przynajmniej raz w roku skonsultować dopasowanie ze specjalistą. Muskulatura koni się zmienia
w zależności od prowadzonego treningu, wieku czy przebytych kontuzji. Panele również mogą zmienić swój kształt.

Udostępnić ten wpis?

admin