Rozwój i kondycja mięśni

Na rozwój i kondycję mięśni Twojego konia znaczący wpływ ma nie tylko optymalny trening, lecz także właściwe żywienie!

Każdy jeździec i zawodnik pragnie, by jego koń był „top” – pięknie wyglądał i się poruszał, kipiąc wprost pozytywną energią i zdrowiem. Nie jest to wcale ludzka próżność, bowiem nie od dziś wiadomo, że zwierzę w dobrej kondycji odnosi znacznie lepsze wyniki w sporcie, a także chętniej współpracuje z człowiekiem na co dzień. Dobre samopoczucie wierzchowca przekłada się na jego pilność i możliwości psychiczne: pobudza ciekawość, nastawia pozytywnie do nowych wymagań. Odgrywa ogromną rolę w rozwoju psychofizycznym każdego konia.

Jednym z najważniejszych aspektów budowania dobrej formy zwierzęcia jest kontrola stanu umięśnienia całego jego ciała. Mięśnie szkieletowe konia pełnią zasadniczo dwie funkcje: są narządem ruchu oraz biorą czynny udział w ustaleniu pozycji stojącej, dzięki czemu nasze wierzchowce mogą wypoczywać, nie kładąc się. Odpowiedzialny za to jest tak zwany układ ustaleniowy kończyn – dzięki tej silnej i wyjątkowej strukturze konie są ewenementem wśród zwierząt.

Niewiarygodna siła i elastyczność końskich mięśni budzi od wieków ludzki szacunek i podziw, jednak nawet najzagorzalsi koniarze nie zawsze wiedzą, jak duży wpływ na układ mięśniowy ma żywienie! W dobie rozwijającego się sportu jeździeckiego konie poddawane są rosnącym obciążeniom, do jakich nie przyzwyczaiła ich ewolucja – potężne skoki, długodystansowe biegi z prędkością, jaką koń w naturze rozwijał jedynie w obliczu ogromnego zagrożenia, wymagające ćwiczenia ujeżdżeniowe… Mięśnie naszych wierzchowców zdecydowanie mają przed sobą trudne zadanie. Jak im pomóc?

Bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu mięśni odgrywa selen – jego niedobory powodują znaczne obniżenie sprawności mięśniowej organizmu, a w drastycznych przypadkach, głównie u źrebiąt – miopatie (upośledzenia funkcji mięśni) i śmierć. Dorosłe konie znacznie lepiej radzą sobie z niedoborami selenu, jednak użytkowane intensywnie, szybko słabną, a ich mięśnie nie rozwijają się dostatecznie. Ponadto badania dowodzą, że u zwierząt pracujących znacznie bardziej wysiłkowo (np w wyczynowym sporcie) spadek stężenia selenu w surowicy krwi następuje znacznie szybciej i gwałtowniej, niż u wierzchowców wykonujących lekką pracę. Tym bardziej zaawansowani jeźdźcy i zawodnicy powinni zdawać sobie sprawę z roli tego pierwiastka w zdrowym rozwoju ich koni!

Niestety, w Polsce borykamy się z niską zawartością selenu w trawach i sianie, co w dużej mierze prowadzi do potrzeby suplementowania zwierząt specjalistycznymi preparatami. Wiele gotowych pasz – w tym także pasze Pro-Linen – zawiera domieszkę selenu w odpowiednim stężeniu, by uzupełnić niedobory w organizmie konia. Zwyczajowo, pierwiastek ten łączy się w preparatach z witaminą E, która również ma działanie antyoksydacyjne i której niedobory są równie groźne, gdyż powodują osłabienie mięśni z ryzykiem wystąpienia ich poważnych upośledzeń – miopatii.

Poza selenem i witaminą E, ogromne znaczenie ma dla mięśni białko – podstawowy budulec tkanki mięśniowej. Bardzo ważne jest, by dostarczać koniowi właściwą codzienną dawkę dobrej jakości białka. Działa to jednak w dwie strony! Nadmiar protein może powodować szereg niekorzystnych skutków, nazywanych ogólnie przebiałczeniem lub przebiałkowaniem. Do pierwszych objawów zaliczyć można puchnięcie i podwyższoną temperaturę końskich nóg, ogólną apatię i niechęć do ruchu, lekkie objawy kolkowe. Gdy przebiałkowanie jest bardzo duże lub nagle po okresie roztrenowania nakarmimy konia dużą ilością białka, może dojść do ciężkich schorzeń w postaci ochwatu lub mięśniochwatu (choroby poświątecznej). Choroby te grożą śmiercią zwierzęcia i są trudne w leczeniu. Dlatego tak ważne jest, by ilość białka w końskiej diecie w razie jakichkolwiek wątpliwości ustalił specjalista!

Fantastyczny wpływ na kondycję mięśni naszych pupili ma substancja zwana Gamma-Oryzanolem, chętnie dodawana do pasz typu build-up. Gamma-Oryzanol znacznie zwiększa przyrost muskulatury, a ponadto wspiera metabolizm włókienek mięśniowych, co przekłada się na przyspieszenie ich rozwoju i lepszą regenerację. Jest to szczególnie ważne dla koni poddawanych dużemu wysiłkowi, gdyż ich mięśnie mogą wykazywać po pracy zmęczenie i stres oksydacyjny, co znacznie obniża samopoczucie i kondycję zwierzęcia.

Ponadto jeżeli chcemy zapewnić naszemu pupilowi optymalne warunki do budowania i utrzymywania muskulatury w dobrej formie, warto zwracać uwagę na zawartość antyoksydantów w zadawanej paszy. Tak jak u ludzi, substancje te hamują wytwarzanie się w organizmie toksyn, będących jedną z wielu przyczyn obniżenia sprawności całego ciała, a w tym mięśni.

Pro-Linen dla wspomagania rozwoju i sprawności mięśni proponuje pasze i dodatki, zawierające wiele ważnych dla muskulatury konia składników, a w tym selen, witaminę E, flawonoidy i inne.

  • Otręby ryżowe Rice Boost (w składzie m.in.: selen, witaminy E, B1 i B3, Gamma-Oryzanol)
  • Pasza Quarter Horse Musli (w składzie m.in.: selen, witaminy E, B1 i B3, Gamma-Oryzanol, flawonoidy)
  • Pasza Day Complex Sport (w składzie m.in.: selen, witaminy E, B1 i inne)
  • Jęczmień ekstrudowany z lnem Condition Plus (w składzie m.in.: ekstrudowane białko o zwiększonej przyswajalności, selen, witaminy)
  • Olej sojowy Eventoil (w składzie m.in.: kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy i kwasy Omega-3 i Omega-6)

Udostępnić ten wpis?

admin