Jak radzić sobie z ospałością lub nadpobudliwością cz.2

Pierwsza część tekstu jest dostępna pod linkiem: http://www.pro-linen.pl/jak-radzic-sobie-z-ospaloscia-lub-nadpobudliwoscia-cz-1/

Przypomnijmy
Bardzo wiele osób użytkujących konie sportowe boryka się z problemem niestabilnego poziomu energii u swoich pupili. Jednym z najczęstszych schematów jest ten, gdy zwierzę na co dzień chętne do pracy, podczas zawodów wyraźnie traci wigor; natomiast próby profilaktycznego „podkarmienia” kończą się niekontrolowanymi wybuchami radości w domu. Ułożenie planu treningowego dla takiego delikwenta bywa nader uciążliwe – nie mówiąc już o tym, że ciężko o przyjemność z jazdy na koniu o nastrojach zmiennych niczym pogoda za oknem…

Sytuacja wydaje się beznadziejna? Spokojnie, już spieszymy z pomocą!

 

 

 

 

NADPOBUDLIWOŚĆ
Tu nie trzeba szczególnie opisywać problemu; każdy, kto się z nim boryka, zna objawy nadpobudliwości u konia: płochliwość, brak skupienia podczas treningu, ciągły nadmiar energii przekuwany przez zwierzę w negatywne zachowania jak ponoszenie, brykanie, przyspieszanie. Nie zawsze jest to spowodowane przez czynnik zewnętrzny, czyli na przykład błędy w chowie konia (za mała ilość lub brak ruchu, zbyt duże dawki paszy treściwej, brak towarzystwa innych koni, izolacja). Czasami nadpobudliwe zachowania wynikają po prostu z charakteru wierzchowca, gdyż tak samo jak wśród ludzi, zdarzają się osobniki mniej i bardziej skłonne do wybuchów nerwowości, i z wiekiem mogą stabilizować się, bladnąć, bądź w umiejętnym treningu i utrzymaniu konia zanikać niemalże zupełnie. Bardzo ważną kwestią w przypadku takiego zwierzęcia jest żywienie w sposób dostarczający energii i składników odżywczych, ale nie powodujący nasilenia naturalnej nerwowości.

 

Można to osiągnąć między innymi poprzez zastosowanie pasz niskoenergetycznych i pasz o optymalnym poziomie energii wolnouwalnianej – nie dostarczając koniowi nadmiaru „paliwa”, nie będziemy stymulować jego nadpobudliwych zachowań. Ponadto, warto sięgnąć po pasze i suplementy o działaniu wyciszającym – na przykład produkty z magnezem czy melisą. Magnez jako pierwiastek wpływa na wiele istotnych procesów życiowych oraz, co dla nas szczególnie ważne, reguluje działanie układu nerwowego. Mówiąc prościej, niedobory magnezu bardzo często powodują wspomożoną nerwowość u koni, a jego suplementacja wpływa na nadpobudliwe osobniki kojąco i uspakajająco. Melisa w formie klasycznego suszu stosowana jest z powodzeniem nie tylko u ludzi, ale i u koni, a wprowadzenie do paszy ziół z pewnością podniesie jej walory zapachowe i smakowe. Warto też podkreślić, że zarówno suplementacja magnezem jak i gotowe mieszanki z melisą to rozwiązania bardzo bezpieczne i wpływające korzystnie na zdrowie i samopoczucie naszych koni.

W przypadku wątpliwości, postępowanie z koniem nadpobudliwym w kwestii żywienia określi dietetyk.

 

Przykład paszy niskoenergetycznej od Pro-Linen – Day Complex Light:

https://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Day-Complex-Light-Musli-20-kg-niskoenergetyczna-pasza-dla-koni/401

Przykład paszy zawierającej melisę oraz magnez, o wolnouwalnianej energii – Day Complex Harmonic:
https://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Day-Complex-Harmonic-Musli-20-kg-pasza-dla-koni-ujezdzeniowych/498

Udostępnić ten wpis?

admin