Czy wiesz, że…
…każdy początkujący hodowca i właściciel źrebnej bądź przeznaczonej do pokrycia klaczy, poza fizjologią ciąży u konia, powinien zapoznać się z regułami żywienia zwierząt w okresie reprodukcyjnym – to bardzo ważny temat, mający wpływ na zdrowie i kondycję zarówno matki, jak i źrebięcia! Poniżej przedstawiamy pierwszą część artykułu na ten temat.
Zbliżamy się właściwie do końcówki standardowo przyjętego okresu stanówkowego i porodowego u koni – większość skutecznych pokryć ma miejsce od wczesnej wiosny do lata, podobnie przeważająca liczba źrebiąt przychodzi na świat w pierwszej połowie roku kalendarzowego, kiedy dni są długie i stosunkowo ciepłe. W zachwycie obserwujemy cud życia – nowonarodzonego końskiego malucha, który na chwiejnych jeszcze nóżkach zaczyna poznawać świat. Dla jego – oraz klaczy-matki – zdrowia bardzo istotna jest właściwa praktyka żywieniowa, rozpoczynana przez doświadczonych hodowców już w czasie poprzedzającym planowane krycie.
Na rozrodczość klaczy wpływają ściśle określone składniki mineralne i witaminy, których niedobory diametralnie zmniejszają szanse na skuteczne pokrycie i utrzymanie ciąży. Mowa tu przede wszystkim o elementach takich jak: witamina A i E, jod, wapń, selen. Cenny dla klaczy mającej zostać matką jest również beta-karoten, prowitamina witaminy A, który znacząco wpływa na regulację funkcji jajników oraz częstotliwość i regularność występowania rui. Suplementację preparatami zawierającymi wskazane składniki pokarmowe można uznać za wskazaną, a wręcz konieczną, już w okresie poprzedzającym krycie – tym bardziej, jeżeli planujemy zaźrebienie klaczy w okresie wczesnowiosennym, kiedy po zimie (a więc w związku z brakiem dostępu do pastwiska oraz sianem nieco gorszej jakości) łatwo o niedobory. Należy również wspomnieć, że problemy z zajściem w ciążę i utrzymaniem jej będą dotyczyły zarówno samic chudych, jak i nadmiernie zapasionych – dbałość o kondycję przeznaczonej do rozrodu klaczy zaczyna się na długo przed jakimikolwiek planami hodowlanymi i trwa całe jej życie!
Jeżeli już doszło do skutecznego pokrycia i cieszymy się pierwszym małym sukcesem, czas pomyśleć o strategii żywieniowej na pierwszy trymestr ciąży – czas newralgiczny, uważany, razem z ostatnimi trzema miesiącami, za okres największej wrażliwości płodu i matki. Co prawda, klacz nie wymaga w tym momencie dodatkowej suplementacji, ale bardzo istotne jest zapewnienie jej dobrej jakości paszy o odpowiedniej zawartości białka i energii oraz najlepiej stałego dostępu do siana i/lub pastwiska. Zazwyczaj jeśli samica otrzymuje w roli paszy treściwej gotową mieszankę, w ilości pokrywającej dzienne zapotrzebowanie mineralno-witaminowe, nie ma potrzeby zmieniania skarmianego produktu, a jedynie ewentualne zwiększenie dawki, gdy weterynarz bądź specjalista do spraw żywienia koni stwierdzi taką konieczność. W tym okresie uczulamy ponadto na wszelkie rośliny, suplementy i dodatki niewskazane dla ciężarnych klaczy – młody płód jest bowiem bardzo wrażliwy na toksyczne dla niego substancje, a nieświadome i długotrwałe podawanie potencjalnie szkodliwych dla źrebięcia ziół, leków czy preparatów może doprowadzić do poronienia bądź uszkodzenia płodu. Ostatnia ważna kwestia – samicy nie wolno przekarmiać, gdyż jak zauważyliśmy już wyżej, otyłość może jej jedynie utrudnić donoszenie ciąży i poród!
Mamy świadomość, że w tym krótkim tekście poruszyliśmy jedynie malutki fragment zagadnień żywieniowych przyjętych w hodowli koni, jednak mamy nadzieję, że przyszłych hodowców skłonimy do refleksji i zagłębienia się w temat. Dla dobra przeznaczonych do rozrodu klaczy i ich źrebiąt, każda osoba podejmująca się reprodukcji powinna zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi zapotrzebowania na składniki pokarmowe w poszczególnych okresach ciąży i połogu, a także nie zapominać o konieczności (!) konsultowania taktyki żywieniowej ze specjalistą i/lub prowadzącym klacz lekarzem weterynarii. Sukces hodowlany zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest zbilansowane, stosowne i przemyślane żywienie samic przeznaczonych do dalszego rozpłodu.
Omówienie dalszych etapów ciąży ciekawscy znajdą w kolejnym artykule z serii „Czy wiesz, że…”, do którego już teraz serdecznie zapraszamy!
Polecamy także produkty Pro-Linen:
- One Meal: koncentrat paszowy w formie pysznego musli, którego już niewielki dodatek w diecie złożonej z siana i owsa pozwala na wyrównanie ewentualnych niedoborów: https://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-One-Meal-15-kg-skoncentrowana-pasza-dla-koni-/492
- Rice Boost: stabilizowane otręby ryżowe, wspaniałe źródło witaminy E oraz selenu, które to składniki mają wpływ na poprawę płodności i kondycji u koni hodowlanych: https://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Rice-Boost-Otreby-Ryzowe-dla-koni-Zarodki-15-KG/343