Czy wiesz, że…

 

…nadwaga to problem nie tylko lubiących fast-food’y ludzi, ale i niewłaściwie żywionych koni.

Znaczenie słowa „otyłość” zna każdy z nas, choć nie zawsze definiujemy ją tak samo. Stąd niektórzy właściciele koni mają tendencję do przekarmiania swoich zwierząt, tłumacząc się zamiłowaniem do „okrągłych”; czy „barokowych” kształtów. Niestety, nie zawsze „okrągłość” leży w interesie samego konia.

Podobnie jak u ludzi zastosowanie ma wskaźnik BMI (Body Mass Index), tak w hodowli zwierząt, w tym koni, używa się analogicznej skali oznaczanej skrótem BCS (Body Condition Score). Najczęściej dziewięciopunktowa skala, poczynając od wartości najniższej, opisuje takie stany końskiego organizmu, jak:

1 – niedożywiony (poor),

2 – bardzo chudy (very thin),

3 – chudy (thin),

4 – w lekkiej niedowadze (moderately thin),

5 – w kondycji normalnej (moderate), 6 – w lekkiej nadwadze (moderately fleshy),

7 – otyły (fleshy),

8 – bardzo otyły (fat),

9 – ekstremalnie otyły (extremely fat).

 

Opisy poszczególnych stanów są bardzo dokładne, zatem nawet osoba bez dużej wiedzy zootechnicznej czy weterynaryjnej jest w stanie poprawnie określić kondycję swojego konia za pomocą skali BCS.

O ile konie pociągowe, klacze hodowlane czy rasy prymitywne mają pewną tendecję do utrzymywania zaokrąglonych kształtów, o tyle posiadacze szlachetnych koni wierzchowych powinni dążyć zawsze do wartości BCS zawartej w przedziale 4-6, w zależności od sytuacji. Konie czystej i pełnej krwi najczęściej przyjmują tzw „kondycję wyścigową”: stan ciała zootechnicznie opisywany jako konstytucja sucha, charakteryzujący się lekką budową i małą ilością tkanki tłuszczowej, co odpowiada wartości 4-4,5. Konie sportowe poddawane dużym obciążeniom są zazwyczaj mocniej zbudowane, lepiej umięśnione i gromadzą pod skórą więcej tłuszczu, a ich optymalne BCS to 5-5,5. Konie rekreacyjne ras półkrwi, a czasem nawet ras pogrubionych, średniopracujące i dobrze odżywione, zbliżają się w skali BCS do wartości 6. Lekka nadwaga może być potencjalnie korzystna dla niektórych koni, o ile nie powoduje obniżenia ogólnej kondycji i wydajności organizmu, ze szczególnym naciskiem na wydolność krążeniowo- oddechową. Natomiast znaczna nadwaga w każdej sytuacji jest czynnikiem negatywnym. Konie otyłe wykazują tendencje do bardzo wielu problemów zdrowotnych, poczynając od niewydolności narządów wewnętrznych (serca, płuc, wątroby, nerek), przez predyspozycje ochwatowe, a na skłonności do tłuszczaków, obrzęków i ogólnej słabej kondycji kończąc.

Dlatego tak ważne jest, by dla dobra konia dbać nie tylko o jego pełny żołądek, ale także o właściwą wagę i sylwetkę. Jeśli sam jesteś fit – nie zapominaj o swoim koniu 🙂 A dla „okrągłych” łakomczuchów wymagających diety proste i smaczne rozwiązanie od Pro-Linen:

 

musli Day Complex Light!

 

http://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Day-Complex-Light-Musli-niskoenergetyczna-pasza-dla-koni/401

Udostępnić ten wpis?

admin