Czy wiesz, że…
…oprócz ziaren zbóż, granulatów i musli, w żywieniu koni często i chętnie używa się tak zwanych sieczek – drobno pociętych mieszanek traw i ziół.
Jednym z podstawowych składników wielu sieczek jest lucerna – alfalfa – wyjątkowa roślina o szerokim spektrum pozytywnych właściwości. Badania dowodzą, że działa ona m.in jak bufor w końskim żołądku – neutralizuje kwas solny i utrzymuje pH soków trawiennych na optymalnym poziomie, dzięki czemu minimalizuje ryzyko wystąpienia podrażnień i zmian wrzodowych. Ponadto, lucerna jest źródłem „budulca” dla tkanki mięśniowej – biologicznie ważnych białek, egzogennych aminokwasów, a zatem korzystnie wpływa na zwiększanie masy mięśniowej. Na tym jednak nie koniec! Do „żywieniowego CV” lucerny dopisać możemy jeszcze dużą zawartość dobrze przyswajalnego wapnia, co jest szczególnie istotne pod kątem zbilansowania końskiej diety tak, by uniknąć niedoboru tego ważnego pierwiastka.
Poza lucerną, w sieczkach spotkać możemy różnorodne mieszanki traw i ziół. Najkorzystniejsze są trawy nieskocukrowe – ograniczając ilość węglowodanów w żywieniu koni znacznie zmniejszamy ryzyko wystąpienia zaburzeń kolkowych, ochwatowych i wrzodowych. Zioła służą poprawie smakowitości sieczki, ale najczęściej dobierane są przede wszystkim pod kątem konkretnych właściwości – np w dietetycznej sieczce spotkać możemy zioła regulujące procesy trawienne, a w mieszance dla koni z problemami oddechowymi – komponenty wspierające pracę płuc.
Nierzadko sieczki wzbogacone są jeszcze dodatkiem olejów, np lnianego czy ryżowego, oraz składnikami zwiększającymi smakowitość – jak suszone owoce czy melasa. W niektórych produktach możemy znaleźć także łuskę słonecznika, drożdże paszowe, dodatki witaminowe i mineralne. Istnieją sieczki, które dzięki swojej bogatej formule mogą być podawane pełnoporcjowo jako główna pasza treściwa, np w przypadku leczenia koni z zaawansowaną chorobą wrzodową, gdyż zwierzęta takie znacznie lepiej tolerują „sieczkową” dietę niż dodatek zbóż.
Jakie korzyści niesie za sobą podawanie koniom sieczek?
Przede wszystkim zmusza zwierzęta do dłuższego przeżuwania pokarmu, co wynika z włóknistej struktury sieczki. Jest to zatem rozwiązanie dla koni jedzących łapczywie i niedokładnie żujących paszę. Z powyższego wynika kolejna zależność: wydłużenie czasu posiłku, co wiąże się ze zniwelowaniem nudy i „zajęciem”dla konia stojącego przez zwiększość dnia w boksie.
Jeśli chodzi o korzyści zdrowotne, niewątpliwie należy wymienić tu wspomniane już buforujące działanie lucerny w końskim żołądku. Równie ważne jest wzmożone wydzielanie śliny podczas przeżuwania sieczki, dzięki czemu kęsy pokarmu zostają lepiej nawilżone i przez to łatwiejsze do przełknięcia i strawienia. Kolejny pozytywny efekt stosowania sieczek to uzupełnienie diety naszego pupila o wysokoprzyswajalne włókno – składnik ten niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania końskiego układu pokarmowego. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsza sieczka nie zastąpi koniowi dziennej dawki dobrej jakości siana!
W ofercie Pro-Linen znaleźć można zarówno tradycyjną sieczkę z lucerny:
https://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Alfibre-Lucerne-15-kg-lucerna-dla-koni/456
(dostępna także w wersji bez melasy),
jak i bogatsze w dodatki propozycje:
https://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Alfibre-Regular-15-kg-sieczka-dla-koni/417
https://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Alfibre-Oil-15-kg-sieczka-dla-koni/385
(obie sieczki dostępne także w wersjach bez melasy),
oraz nowość – sieczkę Pro-Linen Alfibre Digest, dedykowaną koniom cierpiącym na chorobę wrzodową lub objętym jej ryzykiem:
Nie zwlekaj – już dziś uzupełnij dietę swojego konia zdrową, apetyczną sieczką, dobraną do jego potrzeb!